Victoria Stoiciu cere modificarea Constituției după model german
Se va adopta moțiunea de cenzură constructivă?
Criza politică prelungită din România a determinat-o pe senatoarea Victoria Stoiciu să solicite o revizuire a Constituției țării, inspirată de modelul german. Potrivit acesteia, actuala Lege Fundamentală permite instabilitatea și iresponsabilitatea în politică.
Culture picks:
În opinia sa, sistemul actual permite demiterea unui guvern fără a avea o alternativă clară.
O soluție pentru a remedia această situație ar fi adoptarea conceptului de „moțiune de cenzură constructivă”, similar cu cel din Germania. Acest mecanism prevede că un guvern nu poate fi demis decât dacă, în același timp, este desemnat un nou executiv cu majoritate absolută.
„Schimbarea de paradigmă” de care are nevoie România implică o revizuire a Constituției, proces care nu este lipsit de provocări.
România se confruntă cu o criză politică de la începutul lunii
România se confruntă cu o criză politică de la începutul lunii mai, când Guvernul Ilie Bolojan a fost demis în urma unei moțiuni de cenzură inițiată de PSD și AUR. Ulterior, PNL și USR au declarat că nu vor mai colabora cu PSD la guvernare, în timp ce PSD a pledat pentru restabilirea fostei coaliții.
Președintele Nicușor Dan a propus două nume pentru funcția de premier: Eugen Tomac, care a pledat pentru un „guvern tehnic”, și Adrian Veștea, a cărui propunere a fost în cele din urmă respinsă de Parlament.
Victoria Stoiciu consideră că actualul sistem încurajează demiterea guvernelor fără a oferi o alternativă viabilă. „Cine dărâmă trebuie să și construiască”, afirmă ea, argumentând că un astfel de mecanism ar preveni crizele politice prelungite.
Propunerea sa vine după ce președintele Nicușor Dan a declarat că negocierile pentru formarea unui nou guvern au eșuat din cauza schimbării poziției PNL privind susținerea unui guvern minoritar PSD.
More stories: