Știri. Actualitate. București.
Politica

Alexandru Rogobete, numit pentru a doua oară ministru al Sănătății la 35 de ani

În februarie 2023 a fost numit secretar HomeSocialCABINET VESTEA - Alexandru Rogobete - al doilea ministru al sănătății la 35 de ani 22 iunie 202618: 54…

Alexandru Rogobete, numit pentru a doua oară ministru al Sănătății la 35 de ani

Cine este Alexandru Rogobete?

HomeSocialCABINET VESTEA - Alexandru Rogobete - al doilea ministru al sănătății la 35 de ani 22 iunie 202618: 54 Written by Oana DespaShareAlexandru- Florin Rogobete, unul dintre cei mai tineri lideri ai PSD, a fost nominalizat pentru Ministerul Sănătății în echipa guvernamentală propusă de Adrian Vesea pentru a doua oară. La 35 de ani, Rogobete revine într-o poziţie de lider în sănătate. Născut la 21 aprilie 1991, la Anina, judeţul Carash-Severin, Rogobete are o dublă călătorie academică. A absolvit Facultatea de Chimie a Universității de Vest din Timișoara în 2013 și a absolvit un masterat în același domeniu în 2015.

Mai târziu, a urmat Facultatea de Medicină la Universitatea de Medicină și Farmacie „Victor Babes” din Timișoara, pe care a absolvit-o în 2019. În 2024 a obținut un doctorat în medicină și a absolvit un al doilea masterat în managementul serviciilor de sănătate.

Cariera sa profesională a fost strâns legată de secţiunea de anestezie şi terapie intensivă a Spitalului Judeţean din Timişoara, unde a lucrat cu doctorul Dorel Săndec. În termeni științifici, Rogobete a publicat aproximativ 100 de articole și a făcut parte din consiliile editoriale ale publicațiilor internaționale. Intrarea sa în administrația sănătății a avut loc în 2021, când a devenit consilier al ministrului sănătății.

În februarie 2023 a fost numit secretar de stat, un post din care a coordonat implementarea NSRP în domeniul sănătății și gestionarea fondurilor europene destinate modernizării infrastructurii medicale. În această perioadă, a fost asociat cu accelerarea decontării proiectelor și monitorizarea investițiilor majore, inclusiv cu centrele pentru arsuri mari.

Din punct de vedere politic, Alexandru Rogobete a fost ales deputat al Prahova pe listele PSD în decembrie 2024 și a preluat conducerea Consiliului de Sănătate și Familie în Camera Deputaților.

De asemenea, a fost ministru al sănătăţii în guvernul Bolojan între iunie 2025 şi aprilie 2026, în timpul căreia a raportat nereguli la Institutul de Oncologie Bucureşti, inclusiv dispariţia medicamentelor chimioterapice.

Cum puteți obține un acord de respingere a articolelor noastre?

Ultima declaraţie de avere arată că Rogobete nu deţine pământ sau clădiri în numele său.

Are aproximativ 8.500 lei în contul curent principal, precum și împrumuturi și alte datorii bancare contractate în 2022 și 2023, a căror valoare totală depășește 130.000 lei. Articolul de mai sus este destinat exclusiv pentru informațiile dumneavoastră personale.

Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord de respingere a articolelor noastre, vă rugăm să ne trimiteţi un email pe abonamente @ news. ro. Aflaţi mai multe despre ştirile Recomandările editorilor AUDIERI din Bruxelles - Radu Marinescu, aviz favorabil: Pentru prima dată, am obținut venituri record în ceea ce privește munca în închisoare / Am creat 1 800 de noi locuri de cazare şi anul acesta vom face 1 800 de noi locuri sociale astăzi, 17: 54AUDIERI IN HOUSSIII - Sorin Cimpeanu, Ministrul Apărării, despre contracte prin programul de siguranţă: Poziţia mea este foarte clară: tot ceea ce a fost semnat, tot ceea ce este comis trebuie respectat de Socialtoday, 14: 56 Iran a fost de acord să invite inspectorii AIEA, anunţă Vance, „un prim pas către dezarmarea nucleară definitivă.” „Am pus baze foarte solide” pentru un acord final.

Iranul „nu este dispus să continue” negocieri directe, tripartite, după ameninţările Externetoday, 15: 09ANM: Vremea caldă şi disconfortul termic ridicat / Codul galben al temperaturilor ridicate, în Maramureş, Transilvania, Moldova, Oltenia, Muntenia / Codul galben al furtunilor, în munţi, în Banat, Crisana, Oltenia, Transilvania şi Nord-vestul Munteniei - HARTASocialeşti, 11: 10 Dozi de întreprinderi americane, sancţionate de China, la o lună după vizita lui Trump, ca represalii după introducerea Pentagonului pe lista neagră a întreprinderilor militare chineze Alibaba, Baidu şi BYD.

Lockheed Martin, Raytheon și Boeing, vizate în afara astăzi, 14:39AUDIENȚA COMISIEI - Nazaret, aviz favorabil în comitete: În ultima lună, am fost de două ori într-o poziție foarte îngrijorătoare în legătură cu agențiile de rating / Efectele unui declin nu sunt limitate la o lună, două, vorbim despre ani de zilePolitics Internestoday, 15:30ANAF a distrus o rețea de evaziune fiscală în domeniul livrărilor la domiciliu.

More stories:

Content written by Bogdan Gheorghe for stiri-din-bucuresti.ro editorial team, AI-assisted.

Share:

Leave a comment