Este tenisul în pragul unui nou conflict între jucători și organizatori!
Tenisul mondial este în pragul unui posibil conflict între jucători și organizatorii turneului de la Wimbledon, pe fondul unor revendicări legate de premiile acordate participanților.
Culture picks
Apa din Curtea de Argeș este potabilă
PNL acuză un „asalt instituțional” după arestarea lui Ciprian Ciucu
Adrian Veștea candidează oficial la președinția PNL
Tribunalul Ilfov obligă PNL să-i lase pe liberali să voteze guvernul propus de Adrian VeșteaCampania de protest a demarat deja la Roland-Garros, al doilea Grand Slam al sezonului, fiind susținută de nume mari precum Aryna Sabalenka și Jannik Sinner, liderii clasamentelor mondial și masculin.
Reprezentantul jucătorilor, Larry Scott, fost oficial de rang înalt în ATP și WTA, a transmis un comunicat în care se arată că jucătorii cer o creștere a premiilor la Wimbledon la 15% din veniturile totale ale turneului, evaluate la 444,8 milioane de lire sterline. În prezent, All England Lawn Tennis Club, organizatorul evenimentului, alocă puțin sub acest procent pentru premiile acordate jucătorilor.
În ciuda unei majorări a fondului de premiere cu 20% pentru ediția 2026, ridicându-l la 64,2 milioane de lire sterline, jucătorii nu sunt mulțumiți.
Se va ajunge la un conflict între jucători și organizatorii de la Wimbledon!
Ei consideră că această sumă este insuficientă și cer o creștere a fondului total de premiere la 71,2 milioane de lire sterline. Inițial, jucătorii au salutat decizia de majorare ca fiind un „pas înainte real și semnificativ”, dar revendicările lor nu s-au oprit aici.
Ca formă de protest, vedetele tenisului mondial vor limita la 15 minute interacțiunile cu presa în prima săptămână a turneului de la Wimbledon.
Campania de protest urmează să fie lansată oficial la conferința de presă de dinaintea turneului, programată pentru acest weekend. Turneul de la Wimbledon, care se va desfășura între 29 iunie și 12 iulie 2026, este singurul Grand Slam disputat pe terenuri de iarbă.